Zinobest Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı 2023

Bebeklere ve çocuklara genellikle verilen zinobest, içerdiği çinko sayesinde gelişimi düşük olan bireylere önerilir. Zinobest şurup nedir, zinobest ne işe yarar, yan etkileri neler, zinobest şurup nasıl kullanılır sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Zinobest şurup kullananlar ve kullanıcı yorumlarını da hemen aşağıdaki ekranda bulabilirsiniz ve çocuk doktorunun yazmış olduğu bu şurubu kullanarak, başka bireylere de yardımcı olacaksınız yorumlarınız ile.

Zinobest şurup nedir?

Zinobest şurup ne işe yarıyor sorusu kapsamında bireyler, son zamanlarda sıkça araştırmalar yapmaktadır. Genel olarak zinobest şurup, çinko eksikliğini giderme amaçlı kullanılmaktadır. Kullanım yaş aralığı, 6 ay sonrasını kapsayan zinobest şurup, aynı zamanda çeşitli etkenler kapsamında dikkatli biçimde kullanılmalıdır. Zinobest şurup hem çinko eksikliğinin tedavisi hem de belirtilen durumun önlenmesi amacıyla da kullanılabilmektedir.

Zinobest şurup kullananlar tedavi süresinin 7 günlük olduğunu unutmamalı. Zira çinko eksikliği bu sayede giderilmiş olacak ve hastaya daha fazla bu süreç zarfında ilac verilmemesi önerilir.

Genel olarak zinobest şurubun içeriğinde, alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek maddeler yer almaktadır. Bu kapsamda ilacı kullanmadan önce içeriğini okumalı ve kullanım şeklinizi, o çerçevede belirlemelisiniz. Zinobest şurubun, alerjik reaksiyonlarından ziyade, çeşitli yan etkileri de bulunmaktadır. Peki tam olarak Zinobest şurubun kullanım talimatı nasıl olmaktadır?

Zinobest şurup ne işe yarar? Zinobest Neye yarar?

Zinobest şurup, çocukların gelişimi kapsamında çinko eksikliğini giderme amaçlı kullanılmaktadır. Peki bundan ziyade tam olarak zinobest şurup ne işe yarıyor? Zinobest şurubun kullanımı kapsamında öncelikli olarak çinko eksikliğini gidermek amaçlanmaktadır. Fakat zinobest şurubu, aynı zamanda ishalin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Dolayısıyla, şurubun kullanımı çerçevesinde herhangi bir mide rahatsızlığınızın bulunmaması gerekmektedir. Güncel olarak Zinobest şurubun kullanımı eşliğinde, dikkat edilmesi gereken etkenler bunlardır:

 1. İlacın etken maddesi olan çinkoya karşı alerjisi olanlar, bu ilacı kullanmamalı.
 2. Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğuna sahip bireylerin, ilacı kullanmadan önce doktorla görüşmesi gerekmektedir.
 3. Yüksek dozda demir preparatı içeren ilaçlar, çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanımı önerilmemektedir.
 4. Tahıllar, baklagiller, kafein ve b. bu tarzda besinlerin çinko emilimini azaltacağı için birlikte kullanımı, önerilmemektedir.

Beksar jel nedir, yazımızı okudunuz mu?

Zinobest Şurup Kilo Aldırır mı?

Belirtilen etkenlerden ziyade peki zinobest şurup kilo aldırır mı?

Güncel olarak zinobest şurubunun, yan etkileri arasında herhangi bir kilo alımı bulunmamaktadır. Zinobest şurubu yan etkileri, bu şekilde olmaktadır:

 • Kusma
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Uyuşukluk
 • İshal
 • Şişlik
 • Düşük kan basıncı ve b.

Zinobest şurup ne işe yarıyor konusu kapsamında tüm bilgiler bu şekilde olmaktadır. Siz de belirtilen bilgiler vasıtasıyla, ihtiyacınızı giderebilir, ilacın kullanımına hemen şimdi başlayabilirsiniz. Zinobest şurup kullananların çoğu çocukların bu şurubu kullandıktan sonra kilo aldığını dile getirmişlerdir. İştah açıcı bir özelliği de bilinen bu şurup sayesinde kişinin çinko eksikliği bir nebze olsa da telafi edildiğinden hızla beslenme alışkanlığı kazandığı dile getirilmiştir.

Zinobest Şurup Günde Kaç Kez Kullanılır?

Genellikle zinobest şurubunu, kullanırken belirtilen etkenlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki belirtilen etkenlerden ziyade, zinobest şurubu günde kaç kez kullanılır?

Zinobest şurup prospektüs kısmı detaylı bir şekilde incelendiğinde etken maddesinin çinko olduğu görülür. Zinobest şurup 100 ml içeriği incelersek her 5 ml ilacın içinde 15 mg çinkoya eşdeğer olan 66 mg çinko sulfat heptahidrat bulunur. Oral yani ağız yolu ile alınan bu şurup, çocuk doktorları tarafından sıklıkla reçetelere yazılmaktadır.

Zinobest şurubu, kullanımının yaş aralığına bağlı olarak çeşitli dozlar ile alınmaktadır. Genel olarak zinobest şurubunu kullanan bireyler, yaş aralığına göre aşağıda belirtilen kullanım niteliği ile ihtiyaçlarını gidermelidir:

 • 6-12 aylık bebek – 5mg
 • 1-3 yaş – 7 mg
 • 4-8 yaş – 12 mg
 • 9-13 yaş – 20 mg
 • 14-18 yaş – 30mg
 • 19+ yaş – 40 mg

Belirtilen doz kapsamında günlük kullanım gerçekleştirilmelidir. Güncel olarak ilacı, her eczaneden reçetesiz biçimde 75 TL-ye satın alabilirsiniz. SGK tarafından karşılanan zinobest reçeteli veya reçetesiz bir şekilde satın alınabilir. Zinobest şurup fiyatı 2023 temmuz ayı dahilinde 75 TL dir.

Zinobest şurup kullananlar – Zinobest kullanıcı yorumları

Zinobest şurup kullanan Kader C. ; çocuk doktoru tarafından bu hafta reçeteye yazılan zinobest şurup sarı etiketli şurup olarak hafızamda yer edinmiş. Genelde çinko eksikliği görülen çocuğum için verilmişti. Bir kaç günlük kullanımdan sonra çocuğum iyileşmişti ancak sonrasından okuduğum bilgiler sayesinde içeriğinde çinko varmış ve baya önemliymiş.

Diğer bir yorumu incelersek;

Zinobest şurup kullananlar Funda C. ; Çocuğumun dişleri düzensiz ve kilo almıyordu ve düzensiz beslenmiyordu bir nevi iştahı kapalıydı. Bu ilacı doktor tavsiyesi ile satın almıştım. Belirli süre sonunda bırakmıştık. Çocuğumun iştahı nedense açılmıştı.

Zinobest günde kaç kez kullanılır?

Doktor tavsiyesine göre reçeteye yazılan zinobest şurup kullananlar, günde kaç kez kullanması gerektiğini öğrenmek isteyebilir. Zira bebeklerde günde 1 defa yarım kaşık olarak, çocuklarda ise günde 1 kaşık olarak verilmesi önerilir.

Çinko şurup iştah açar mı?

Doktorların verdiği bilgilere göre çocukların gelişimi için çinko değerine dikkat edilmesi gerekiyor. Çinko eksikliğinde kilo kaybı görülebilir bu nedenle çoğu uzman doktorlar tarafından çinko şurup verilmesi önerilir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku