Ceftinex Nedir? Ne İşe Yarar? 2023 Fiyatı Muadili

Antibiyotik ilaçlardan bir tanesi olan ceftinex, sefalosporin grubundan olmakla beraber boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı için verilmektedir. Ceftinex nedir ne işe yarar, faydaları nelerdir, ceftinex yan etkileri, fiyatı ne kadar özellikle ceftinex muadili hangisi gibi soruların yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Ceftinex Nedir? Ne İşe Yarar?

Hastaneye boğaz ağrısı veya bademcik iltihabı olup gittiğinizde çoğu hastaya, doktorlar tarafından antibiyotik yazılır. Antibiyotik çeşitlerinden bir tanesi olan ceftinex nedir, ceftinex ne işe yarar şeklinde sorulara yanıt arayanlar oldukça fazladır. Zira ben kendim dahil, boğaz ağrısı ve yutkunmada sıkıntı yaşamam nedeni ile 2 kez bu ilacı kullanma fırsatım oldu. Kendi tecrübelerime dayanarak, belirtirsem bu antibiyotik 4-5. günde işlevini yerine getirmektedir.

Ceftinex nedir? Tabletler 600 mg sedfinir içerir. Geniş etkili ağızdan alınarak kullanılan bir antibiyotiktir. Sefalosporin ilaç grubuna dahildir. Bakterilerin sebep oldukları hastalıkların tedavisinde özellikle kullanılmaktadır. Ceftinex ne işe yarar konusunu detaylı incelediğimizde karşımıza çıkan hastalıklar başlıca şunlardır ;

 • Zatürre
 • Kronik bronşit ve varyasyonları olan hastalıklar
 • Sinüzit sinüs iltihaplanmaları
 • Faranjit üst solunum yolu iltihaplanmaları
 • Deride oluşan bakteriyel ya da iltihaplı hastalıklar için etkili olduğu saptanmıştır.

Ceftinex Muadili Hangisi İşe Yarıyor Mu?

Bildiğiniz gibi SGK çoğu ilacı ithal etmektedir. Hali ile ithal edilen ilaçlar, döviz kuru ile yurda giriş yaptıkları için SGK nın cebinden aşırı bir para çıkıyor. Bu nedenle SGK ilaçlarda muadil uygulamasına geçmiştir. Yani, mevcut ilaçların aynı etkiye sahip olan türlerini, yerli ilaç şirketlerin üretilmesi sayesinde bu aşırı fiyatları asgari düzeye indirmek istemekte.

İlaçların muadilleri her ne kadar aynı içeriklere sahip olduğunu dile getirseler de, ne yazık ki her ilacın patenti olması nedeni ile birebir kopyalanması yasaktır uluslararası ülkelerde. Bu nedenle ilacın muadili budur, aynısıdır denilse de reçetede yazılan ilacı satın almak daha mantıklı bir hamle olacaktır.

Ceftinex muadili hangisi, Ceftinex muadili işe yarıyor mu diye düşünebilirsiniz. Antibiyotik olması nedeni ile birçok antibiyotik çeşitleri bulunmakla beraber bunlara bakarsak;

 • Largopen
 • augmentin
 • amoklavin
 • cefaks

şeklinde sıralanabilir. Ceftinexde ne yazık ki her ilaç olduğu gibi bazı zamanlarda eczanelerde bulunamaz. Böyle durumlarda Ceftinex muadili ilaçlar devreye girmektedir. Clasemcetfinex ilacının muadili olarak karşımıza çıkar. Asemax, cefbir gibi diğer sefdinir içeren diğer antibiyotik grubu ilaçlardır. Antibiyotik ilaçlar mutlaka reçete ile satılır.

Ceftinex kullananlar bu ilacın ancak bir mucize olduğunu söylemektedir. Faranjit hastaları bu ilacın çok etkili olduğu konusunda hemfikirdir. Doktorlar penisilin ilaçların alternatifi olarak nitelendirir. Ceftinex kullanıp ne mutlu ki bir günde ayağa kalkanlar bile mevcuttur. İlaç kendi kutusu içerisinde özel bir paketleme ile hastalara sunulmaktadır.

CALPOL ŞURUP KULLANANLAR

Ceftinex 600 mg Fiyatı Ne Kadar?

Bildiğiniz gibi ilaçlara neredeyse 6 ayda bir olmak üzere zam yapılıyor. Antibiyotik ilaçlarından bir tanesi olan Ceftinex 600 mg fiyatı açısından da merak edilebilir. Piyasada bulunan antibiyotiklerin içerisinde en pahalı olanıdır. Antibiyotik grubu ilaçlar zaten diğer ilaçlara nazaran maalesef daha pahalıdır.

Ceftinex 600 mg şu an ki fiyatı 398 Türk Lirası civarındadır. Ceftinex ilaç kaç para 398 TL. SGK tarafından geri ödeme listesine alınmıştır. Doktorlar zorunlu olmadıkça bu ilacı yazmamaktadır.

Ceftinex Yan Etkileri Neler? Ceftinex Kullananlar

Ceftinex kullananlar günümüz şartlarında tercih edilmekle beraber ilacı düzenli kullandıklarında ortalama 4 ve 5. günde boğaz ağrısının geçtiği ve bademcik iltihabının düştüğü görülmüştür. Öte yandan her ilaçta olduğu gibi Ceftinex yan etkileri de mevcut olup, ceftinex prospektüs açıklamalarında dile getirilmiştir.

Ceftinex prospektüs içeriğine baktığımızda Ceftinex 600 mg tablet için yan etkiler şu şekilde belirtilmiştir.

 • El, ayak bileklerinin, yüz ve dudakların şişmesi
 • Kanlı ishal
 • göğüs ağrısı
 • Astım alevlenmesi
 • Baş ağrısı
 • Karaciğerde iltihaplanma

Bu gibi sağlık sorunları ilacı attıktan sonra görürseniz, kesinlikle ilacı kesip acil bir şekilde doktora danışmanız gerekiyor. Kesinlikle doktorun yazmasıyla alınmalıdır. Ceftinex antibiyotik doktor ya da eczacının önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşundan yardım istenmelidir. Tok karnına kullanılması gerekir. Hastalık geçince vakit geçmeden bırakılmalıdır. Yan etkileri dikkatli bir şekilde incelenmelidir olası bir yan etki görülüp görülmediği takip edilmelidir.

Ceftinex antibiyotik kaç gün kullanılmalı?

Her ilacı almadan önce doktorunuza kaç gün kullanılması gerektiğini sormanız gerekiyor. ceftinex antibiyotik bir tür olup, hastalığın tedavisi için kullanılmaya başladığınızda 3. gün etkiye geçiyor ve 4. ve 5. günler hastalık etkenleri yok oluyor veya azalıyor. Genellikle 7. günde ilacı bırakmanız önerilir.

Antibiyotik kaç saatte etkisini göstermeye başlar?

Antibiyotiklerin en etkilisi genelde 24 saat içinde etkisini gösterirken, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı gibi hastalıklarda 3. gün başlangıcında pozitif etkisini göstermektedir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku